O nadleśnictwie

Z dumą prezentujemy otrzymane dyplomy i podziękowania!

Zasoby leśne

Las w liczbach! Poznaj charakterystykę naszych zasobów leśnych.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Ochrona lasu - co to takiego?

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanego dla nadleśnictwa na 10 lat. Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzone decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.

Certyfikaty

RDLP w Lublinie posiada najważniejszy certyfikat przyznawany gospodarce leśnej PEFC.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną.

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane   w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną.

Rezerwat „Nad Tanwią"

Rok utworzenia: 1958
Powierzchnia: 47,49 ha
Leśnictwo: Zagóra, Borowiec

Rezerwat utworzony w celu ochrony w stanie naturalnym malowniczego krajobrazu dolin rzek Tanwi i Jelenia z licznymi kaskadami „szumami", gatunkami chronionych roślin i zwierząt.

Rezerwat „Czartowe Pole"

Rok utworzenia: 1958
Powierzchnia: 80,07 ha
Leśnictwo: Karczmisko

Rezerwat utworzony w celu ochrony w stanie naturalnym malowniczego przełomu przez strefę krawędziową Roztocza doliny Sopotu, z licznymi kaskadami oraz z ruinami papierni z połowy XVIII wieku.

Rezerwat „Nowiny"

Rok utworzenia: 1990
Powierzchnia: 3,83 ha
Leśnictwo: Kalina

Rezerwat torfowiskowy utworzony w celu zachowania bogatej roślinności wodnej i torfowiskowej śródleśnych bagienek oraz ochrony występujących tam chronionych roślin torfowiskowych.