Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa.

Puszcza Solska jest doskonałym terenem łowieckim obfitującym w zwierzynę łowną, należy tu wymienić łosia, jelenia, sarnę, dzika, lisa, jenota. W obrębie Nadleśnictwa znajduje się 11 obwodów łowieckich dzierżawionych przez Koła Łowieckie oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych o Nr 313 Hamernia i Ośrodek Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych Nr 300 Bukownica, w którym myśliwi mogą spełnić mile czas i zrealizować swoje marzenia łowieckie podczas polowania na rogacze w okresie letnim oraz polowania na jelenie, sarny, dziki w okresie jesienno-zimowym.

Na potrzeby opracowania rocznych planów pozyskania zwierzyny, a także w celu określenia zabiegów hodowlanych i ochronnych w lesie niezbędne jest oszacowanie liczebności zwierzyny. Wynika z niego m.in., że na przestrzeni ostatnich lat stan populacji jeleniowatych systematycznie wzrasta.

Dodatkowych wrażeń dostarczają  spotkania z wilkiem, który decyzją Wojewody Zamojskiego jest objęty ochroną całkowitą oraz rysiem.

W sezonie pozyskuje się następujące ilości zwierzyny: 48 jeleni, 50 saren, 27 dzików. 

Atrybutem jest malowniczo położona kwatera myśliwska Hamernia, która zapewnia spokój wypoczywającym myśliwym i ich osobom  towarzyszącym.

 

Zobacz także:

 

  

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną.

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane   w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną.

Rezerwat „Nad Tanwią"

Rok utworzenia: 1958
Powierzchnia: 47,49 ha
Leśnictwo: Zagóra, Borowiec

Rezerwat utworzony w celu ochrony w stanie naturalnym malowniczego krajobrazu dolin rzek Tanwi i Jelenia z licznymi kaskadami „szumami", gatunkami chronionych roślin i zwierząt.

Rezerwat „Czartowe Pole"

Rok utworzenia: 1958
Powierzchnia: 80,07 ha
Leśnictwo: Karczmisko

Rezerwat utworzony w celu ochrony w stanie naturalnym malowniczego przełomu przez strefę krawędziową Roztocza doliny Sopotu, z licznymi kaskadami oraz z ruinami papierni z połowy XVIII wieku.

Rezerwat „Nowiny"

Rok utworzenia: 1990
Powierzchnia: 3,83 ha
Leśnictwo: Kalina

Rezerwat torfowiskowy utworzony w celu zachowania bogatej roślinności wodnej i torfowiskowej śródleśnych bagienek oraz ochrony występujących tam chronionych roślin torfowiskowych.