Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Projektu i Fundusze

Projektu i Fundusze

Nadleśnictwo Józefów bierze udział w projekcie „Program hodowli i ochrony wybranych chronionych gatunków zwierząt w jednostkach lasów Państwowych na lata 2011-2016” Aktywna ochrona głuszca na terenie Nadleśnictwa Józefów.

Głuszec - gatunek borealny, zasiedla na Lubelszczyźnie drzewostany sosnowe, są to głównie siedliska boru mieszanego wilgotnego i boru świeżego. Zazwyczaj są to trudno dostępne mszary porosłe karłowatą sosną, jak również drzewostany sosnowe na siedliskach suchszych, poprzecinane mozaiką borów bagiennych.

Głuszec zalicza się do gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem w Polsce. Liczebność krajowej populacji szacuje się na poziomie 550-750 sztuk. Na Lubelszczyźnie jego liczebność ocenia się na ok. 100 -150 osobników (Piotrowska 2005). Głuszec objęty jest ścisłą ochroną prawną w Polsce od 1995 r. i wpisany do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt" z oznaczeniem CR jako gatunek skrajnie zagrożony, figuruje w załączniku II Dyrektywy Ptasiej Rady Europy, a jego ostoje objęte są Europejską Siecią Natura 2000.

 Ostoje głuszca w granicach RDLP w Lublinie są ostatnimi z czterech izolowanych stanowisk tego gatunku w Polsce. Zlokalizowane są one w zwartym kompleksie leśnym Puszczy Solskiej - największym obszarze leśnym Lubelszczyzny, w zasięgu nadleśnictw: Józefów, Janów Lubelski, Biłgoraj, Zwierzyniec.   

W lutym bieżącego roku Nadleśnictwo Józefów podpisało w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego umowę na realizację projektu „Ochrona głuszca (Tetrao urogallus) w Nadleśnictwie Józefów w lata 2010-2012" w ramach działania pakietu 6.1 – Ochrona i Kształtowanie Środowiska. Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego i Lasów Państwowych.

         Działania zaplanowane w ramach projektu będą realizowane na terenie 6 leśnictw. Leśnictwa te położone są centralnej części lasów nadleśnictwa, gdzie występują jeszcze warunki środowiskowe odpowiadające głuszcowi. W ramach programu planuje się odstrzał drapieżników, usuwanie czeremchy, wprowadzanie podszytów, neutralizację szkodliwych nawierzchni dróg leśnych, monitoring populacji głuszca oraz działania promocyjno-edukacyjne.

         Projekt jest kontynuacją programów aktywnej ochrony głuszca realizowanych przez Nadleśnictwo Józefów w latach 2003-2006, 2008-2009 przy współfinansowaniu przez fundajcę  EkoFundusz.

Celem każdego z programów jest utrzymanie zanikającej populacji głuszca, jego siedlisk i stworzenie warunków do jej odbudowy. Podstawowym działaniem tych programów jest odstrzał drapieżników, ustawianie szlabanów i tablic, wprowadzanie drewnianych ogrodzeń upraw i usuwanie grodzeń z siatki, wprowadzenie podszytów świerkowych w ostojach, usuwanie podszytów czeremchy amerykańskiej. 

   W przeciągu ostatniej dekady w związku z ochroną głuszca, oprócz wyżej wymienionych prac Nadleśnictwo podejmowało również działania z zakresu edukacji społeczeństwa. Temat ochrony głuszca był poruszany podczas wielu spotkań i zajęć edukacyjnych z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

    Mamy nadzieję, że podejmowane przez nas kompleksowe działania przyczynią się do zachowania tego pięknego gatunku.