WYDAWNICTWA
Zapraszamy na nasze ścieżki!
Oznakowane trasy, tablice edukacyjne, wiaty,.. Podczas wakacyjnego wypoczynku warto skorzystać z naszych tras!
Wystarczy przekroczyć bramy lasu, aby przekonać się o zaletach wypoczynku na łonie natury: świeże powietrze, śpiew ptaków, szum drzew i ciesząca oczy zieleń, to tylko niektóre z nich.
Dzisiaj prezentujemy pierwszą z trzech ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych, a zarazem najsławniejszą - Czartowe Pole! Podczas spaceru na trasie można odkryć tajemnice rezerwatu "Czartowe Pole": malownicze wodospady na Sopocie, rzadkie gatunki roślin, ciekawe zbiorowiska leśne. Na drugim z czterech przystanków - ruiny papierni z XVIII wieku... Ze względu na liczne walory przyrodnicze i edukacyjne, ścieżka została doceniona w ogólnopolskim konkursie "Najpiękniejsze zakątki w Polsce"!
Czartowe Pole kusi pięknymi lasami oraz romantycznymi ruinami papierni. To pozostałości dużego niegdyś zakładu przemysłowego Ordynacji Zamojskiej, wybudowanego w XVIII wieku. W latach trzydziestych XIX wieku produkowano ok. 4000 ryz papieru, co stanowiło aż 80% całej produkcji guberni lubelskiej. W bogatym asortymencie było aż 9 gatunków papieru, m.in.: pakowy, drukowy, stemplowy i kancelaryjny. Do czasu modernizacji papier był wytwarzany ręcznie. Prano szmaty, nastęnie je rozdrabniano, potem rozgotowywano w wodzie. Wytworzoną zawiesinę czerpano - z dodatkiem kleju - na gęste sita. Zakład wykorzystywał do napędu maszyn siłę prądu rzecznego Sopo9tu. Papier wyposażano w znak wodny (monogram ordynata lub herb Zamoyskich). Zakład był wielokrotnie niszczony przez powodzie, jednak po pożarze w 1883 roku odbudowę uznano za nieopłacalną.
Długość trasy: 1,4 km; do wyboru dwa warianty: ścieżka główna - biegnąca wierzchowiną przez bór sosnowy oraz ścieżka dolna - biegnąca urwistym brzegiem rzeki Sopot.
Lokalizacja trasy: Początek ścieżki znajduje się na parkingu leśnym usytuowanym koło wsi Hamernia, za mostem na rzece Sopot. Po przejechaniu wsi i mostu zobaczymy go po prawej stronie. Dla jadących od strony Suśca będzie on po lewej stronie drogi przed mostem.
Zagospodarowanie turystyczne: Drewniane stoły i ławy, miejsce na ognisko, tablice edukacyjne, drewniane pomosty z poręczami, drewniane schody.
Zachęcamy do przejrzenia folderu ścieżki: dostępny w formie papierowej w biurze nadleśnictwa lub do pobrania w materiałach na końcu artykułu.
Zobacz też na portalu Czaswlas.
Więcej zdjęć - nasza GALERIA ZDJĘĆ, Roztocze Wita