Wydawca treści Wydawca treści

Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej

Nadleśnictwo Józefów wraz z Nadleśnictwami Biłgoraj i Janów Lubelski od 2018 roku realizuje projekt „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, nr projektu POIS.02.04.00-00-0047/17.

 

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stornie Beneficjenta pod adresem: Nadleśnictwo Janów Lubelski.

 

Zgłaszanie informacji o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych w ramach realizowanego projektu:

Informujemy, że na stronie www.pois.gov.pl  w zakładce "Prawo i dokumenty" (link) znajdują się wytyczne w zakresie przeciwdziałania nadużyciom finansowym i zgłaszania nieprawidłowości w realizacji projektów dofinansowanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W celu poinformowania Instytucji Zarządzającej POIIŚ o potencjalnych nieprawidłowościach i nadużyciach został utworzony mechanizm sygnalizacyjny, który umożliwia zgłaszanie nieprawidłowości poprzez:

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

CERTYFIKATY

CERTYFIKATY

RDLP w Lublinie posiada najważniejszy certyfikat przyznawany gospodarce leśnej PEFC.

Zasady gospodarki leśnej prowadzonej na terenie RDLP w Lublinie są zgodne z zasadami i kryteriami PEFC

Certyfikacja gospodarki leśnej to procedura, w wyniku której niezależna organizacja potwierdza prowadzenie tej gospodarki zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.

Gospodarka leśna prowadzona przez nadleśnictwa RDLP w Lublinie poddawana jest certyfikacji od 2002r. Obecnie RDLP w Lublinie posiada przyznany certyfikat  PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification).

Dokument ten potwierdza, że gospodarka leśna w lasach Lubelszczyzny prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami z jednoczesnym przestrzeganiem zasad: zrównoważonego rozwoju, zachowania trwałości lasów i ochrony przyrody.

PEFC jest organizacją pozarządową, której cel to wspieranie zasad zrównoważonej gospodarki leśnej. Pełni ona funkcję międzynarodowej organizacji, która ocenia i uznaje krajowe systemy certyfikacji leśnej. Te krajowe systemy opierają się na międzyrządowych zasadach promowania zrównoważonej gospodarki leśnej. By móc sprzedawać produkty oznaczone jako certyfikowane przez PEFC, zarządzający lasami muszą uzyskać certyfikat gospodarki leśnej, zaś przedsiębiorstwa biorące udział w procesie przetwarzania i handlu drewnem muszą uzyskać certyfikat kontroli pochodzenia produktu CoC. System certyfikacji PEFC funkcjonuje od 1999 r. i jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym systemem certyfikacyjnym lasów w Europie. Europejskie kraje o największej powierzchni lasów certyfikowanych w systemie PEFC to: Finlandia (21,1 mln. ha), Szwecja (9,4 mln. ha), Norwegia (9,1 mln. ha), Niemcy (7,4 mln. ha ) i Polska (7,3 mln. ha).

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie posiada certyfikat PEFC od 2012 roku. Aktualnie posiadany certyfikat jest ważny do 9 stycznia 2028 roku. W celu zachowania ważności certyfikatu w losowo wybranych nadleśnictwach corocznie przeprowadzane są audyty nadzoru (sprawdzające).

Materiały do pobrania