Wydawca treści
historia
Nadleśnictwo Józefów zostało utworzone 1 stycznia 1973 roku w wyniku reorganizacji w lasach państwowych (Dz. Urz. ML i PD z dnia 28. 02. 1973 r.). W skład Nadleśnictwa weszły Nadleśnictwo Susiec, Nadleśnictwo Józefów oraz część Nadleśnictwa Tarnogród.
Rys historyczny
Historia lasów Nadleśnictwa Józefów wiąże się nierozerwalnie z historią dóbr i lasów Ordynacji Zamojskiej, powołanej aktem fundacyjnym Jana Zamojskiego w roku 1589, w której skład weszły grunty rolne, leśne i miasta o łącznej powierzchni około 300 000 hektarów. Obecna siedziba Nadleśnictwa - miasto Józefów – założone zostało w roku 1725 przez Tomasza Józefa Zamojskiego (piątego ordynata) i jemu zawdzięcza prawa miejskie. Lasy w obecnych granicach obrębów Józefów i Susiec należały do Ordynacji Zamojskiej od 1589 do 1944 roku.
Zachęcamy do lektury publikacji "Historia Nadleśnictwa Józefów", opisującej dzieje leśnictwa w granicach obecnego zasięgu nadleśnictwa, z uwzględnieniem tła historycznego.
Na mocy dekretu PKWN z dnia 12 grudnia 1944 roku, lasy Ordynacji Zamojskiej zostały upaństwowione. W tym samym roku utworzono Państwowe Nadleśnictwo Susiec o łącznej powierzchni 6118,89 ha. Do Nadleśnictwa włączono lasy dawnej Ordynacji Zamojskiej o powierzchni 5667,14 ha oraz – również upaństwowione – lasy Banku Handlowego w Łodzi (kompleks „Niemoczka - Paary") o powierzchni 451,75 ha. Na mocy tego samego dekretu powstało Nadleśnictwo Józefów, w skład którego weszły lasy dawnej Ordynacji o powierzchni 6840,49 ha, oraz lasy byłego majątku ziemskiego Tarnowola o powierzchni 233,73 ha. Łączna powierzchnia Nadleśnictwa Józefów wynosiła 7074,22 ha. Nadleśnictwo Józefów i Susiec istniały jako samodzielne jednostki organizacyjne do dnia 31 grudnia 1972 roku (Nadleśnictwo Tarnogród jako część obrębu Józefów).
Zachęcamy do lektury publikacji "Historia Nadleśnictwa Józefów", opisującej dzieje leśnictwa w granicach obecnego zasięgu nadleśnictwa, z uwzględnieniem tła historycznego.
Legendy i podania związane z miejscami i wydarzeniami z terenu Nadleśnictwa Józefów
O nadobnej Tanewie i rycerzu Gołdapie
Roztoczańska legenda
Powstanie progów skalnych
O szypotach
O Suścu
O rybaku
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek
Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek
Nadleśnictwo Józefów prowadzi sprzedaż drewna wielowymiarowego, sadzonek gatunków lasotwórczych i biocenotycznych, a w sezonie przedświątecznym – także choinek.
|
Sprzedaż drewnaAktualny cennik detaliczny sprzedaży drewna znajdą Państwo poniżej. Prosimy o kontakt telefoniczny, jeśli interesuje Państwa zakup drewna. Sprzedaż drewna średnio- i małowymiarowego prowadzona jest w kancelariach leśnictw przez leśniczych w środy i piątki w godz 700-1000. Sprzedaż surowca drzewnego dla firm zajmujących się przerobem drewna odbywa się za pośrednictwem Portalu Leśno-Drzewnego oraz serwisu aukcji internetowych „e-drewno". |
Aktualne zasady sprzedaży drewna są dostępne na stronie Portalu Leśno-Drzewnego.
Przedsiębiorcy (osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, wykonujące działalność gospodarczą) mogą dokonać zakupu poprzez:
- sprzedaż ofertową w Portalu Leśno-Drzewnym z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna dla przedsiębiorców posiadających historię zakupów,
- sprzedaż ofertową w Portalu Leśno-Drzewnym dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje,
- systemowe aukcje internetowe w aplikacji „e-drewno" (dwa cykle półroczne 2 x 15% puli ofertowej),
- aukcje internetowe w aplikacji „e-drewno" (drewno niesprzedane w aukcjach systemowych),
- inne aukcje i submisje oraz negocjacje handlowe.
Zakup drewna na potrzeby własne, niezwiązane z przerobem lub obrotem drewna, zarówno dla przedsiębiorców jak i osób fizycznych możliwy jest bezpośrednio w nadleśnictwach w ramach sprzedaży detalicznej.
|
Sprzedaż sadzonekSprzedaż sadzonek odbywa się leśnictwie Rybnica - na szkółce lesnej Rebizanty.
|
<
|
Sprzedaż choinek
Sprzedaż drzewek choinkowych prowadzona jest w okresie przedświątecznym. Ogłoszenia o sprzedaży umieszczane są w Aktualnościach.
|
|