Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
Sprzedaż bezpośrednia dziczyzny w Nadleśnictwie Józefów
Sprzedaż bezpośrednia dziczyzny w Nadleśnictwie Józefów
Nadleśnictwo Józefów informuje, że na terenie Nadleśnictwa Józefów funkcjonuje punkt sprzedaży bezpośredniej dziczyzny. Osoby chętne do zakupu dziczyzny pochodzącej z zarządzanego przez Nadleśnictwo Józefów OHZ LP „Hamernia” proszone są o zapoznanie z poniższą ofertą.
Wychodząc na przeciw klientom, którzy chcą skorzystać z najzdrowszego obecnie mięsa na rynku, Nadleśnictwo Józefów rozpoczyna sprzedaż bezpośrednią tusz zwierzyny łownej, nieoskórowanej i bez podrobów.
DLACZEGO WARTO JEŚĆ DZICZYZNĘ?
Średnia wartość energetyczna dziczyzny kształtuje się na poziomie 115 kcal. Dla porównania 100g mięsa zwierząt hodowlanych dostarcza przeciętnie 130-570 kcal. Mięso zwierząt dziko żyjących charakteryzuje się wysoką zawartością białka (ok. 17-24%), a niską zawartością tłuszczu (0,3-8%) i cholesterolu. Mięśnie zwierząt łownych są bardziej ukrwione i mniej otłuszczone, co spowodowane jest odmiennymi warunkami bytowania. Stosunek kwasów nienasyconych do nasyconych występuje w korzystniejszych proporcjach niż w mięsie zwierząt rzeźnych, co odgrywa istotną rolę w profilaktyce i leczeniu hiperlipidemii (podwyższone stężenie tłuszczu we krwi).
Zwierzyna łowna zawiera również czterokrotnie więcej witamin i składników mineralnych niż mięso zwierząt rzeźnych. W większych proporcjach występują takie witaminy jak B1 i B2 oraz takie pierwiastki jak sód, potas, wapń, magnez czy fosfor. Ciemnoczerwony kolor mięsa dziczyzny wskazuje również na bogate źródło dobrze przyswajalnego żelaza.
Proszę pamiętać, że jest to towar sprzedawany sezonowo, więc jego dostępność uzależniona jest od pory roku. Sprzedawane tusze zwierzyny pozyskiwane są na bieżąco w celu realizacji złożonych zamówień.
Dostępność dziczyzny w ciągu roku:
Dzik - cały rok.
Punkt sprzedaży bezpośredniej dziczyzny nadzorowany jest przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Biłgoraju oraz posiada weterynaryjny numer identyfikacyjny: 051286133.
Sprzedaż bezpośrednia prowadzona jest w punkcie zlokalizowanym pod poniższym adresem (odbiór tusz):
Nadleśnictwo Józefów
ul. Leśna 46
23-460 Józefów
Szczegółowe informacji można uzyskać po numerami telefonu bądź adresem mailem:
- Telefon kontaktowy do osoby zajmującej się sprzedażą bezpośrednią: 694 418 965 – Pan Sławomir Lefanowicz (w dni robocze w godzinach 07:00 – 15:00)
- Telefon do biura Nadleśnictwa Józefów: (84) 687-80-05 (w dni robocze w godzinach 07:00 – 15:00)
- E-mail : jozefow@lublin.lasy.gov.pl
Z dniem 15.11.2024 r. został wprowadzony do stosowania w Punkcie Sprzedaży Bezpośredniej Dziczyzny w Nadleśnictwa Józefów poniższy cennik tusz zwierzyny łownej:
Cena w PLN za 1 kg |
Jeleń* |
Sarna* |
Dzik* |
netto |
15,00 |
22,00 |
12,00 |
* cennik może ulegać zmianie, ze względu na rynkowe wahania cen dziczyzny oraz jej dostępność.
W przypadku chęci zakupu tuszy prosimy o składanie zamówień na załączonym do niniejszej oferty formularzu tj. „Zgłoszenie zamówienia tuszy dziczyzny”.
Realizacja zamówień odbywać się będzie według kolejności nadsyłanych zamówień i możliwości pozyskania zwierzyny w danym okresie czasu.
W związku z powyższym w przypadku dużej ilości zamówień, nie wszystkie nadsyłane zgłoszenia zakupu mogą zostać zrealizowane.
W załączniku do pobrania znajduję się druk wymagany do złożenia zamówienia.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych i ciekawych smaku dziczyzny do skorzystania z naszej oferty!