Wydawca treści
CERTYFIKATY
RDLP w Lublinie posiada najważniejszy certyfikat przyznawany gospodarce leśnej PEFC.
Zasady gospodarki leśnej prowadzonej na terenie RDLP w Lublinie są zgodne z zasadami i kryteriami PEFC
Certyfikacja gospodarki leśnej to procedura, w wyniku której niezależna organizacja potwierdza prowadzenie tej gospodarki zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.
Gospodarka leśna prowadzona przez nadleśnictwa RDLP w Lublinie poddawana jest certyfikacji od 2002r. Obecnie RDLP w Lublinie posiada przyznany certyfikat PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification).
Dokument ten potwierdza, że gospodarka leśna w lasach Lubelszczyzny prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami z jednoczesnym przestrzeganiem zasad: zrównoważonego rozwoju, zachowania trwałości lasów i ochrony przyrody.
PEFC jest organizacją pozarządową, której cel to wspieranie zasad zrównoważonej gospodarki leśnej. Pełni ona funkcję międzynarodowej organizacji, która ocenia i uznaje krajowe systemy certyfikacji leśnej. Te krajowe systemy opierają się na międzyrządowych zasadach promowania zrównoważonej gospodarki leśnej. By móc sprzedawać produkty oznaczone jako certyfikowane przez PEFC, zarządzający lasami muszą uzyskać certyfikat gospodarki leśnej, zaś przedsiębiorstwa biorące udział w procesie przetwarzania i handlu drewnem muszą uzyskać certyfikat kontroli pochodzenia produktu CoC. System certyfikacji PEFC funkcjonuje od 1999 r. i jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym systemem certyfikacyjnym lasów w Europie. Europejskie kraje o największej powierzchni lasów certyfikowanych w systemie PEFC to: Finlandia (21,1 mln. ha), Szwecja (9,4 mln. ha), Norwegia (9,1 mln. ha), Niemcy (7,4 mln. ha ) i Polska (7,3 mln. ha).
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie posiada certyfikat PEFC od 2012 roku. Aktualnie posiadany certyfikat jest ważny do 9 stycznia 2028 roku. W celu zachowania ważności certyfikatu w losowo wybranych nadleśnictwach corocznie przeprowadzane są audyty nadzoru (sprawdzające).
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Projektu i Fundusze
Projektu i Fundusze
Nadleśnictwo Józefów bierze udział w projekcie „Program hodowli i ochrony wybranych chronionych gatunków zwierząt w jednostkach lasów Państwowych na lata 2011-2016” Aktywna ochrona głuszca na terenie Nadleśnictwa Józefów.
Głuszec - gatunek borealny, zasiedla na Lubelszczyźnie drzewostany sosnowe, są to głównie siedliska boru mieszanego wilgotnego i boru świeżego. Zazwyczaj są to trudno dostępne mszary porosłe karłowatą sosną, jak również drzewostany sosnowe na siedliskach suchszych, poprzecinane mozaiką borów bagiennych.
Głuszec zalicza się do gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem w Polsce. Liczebność krajowej populacji szacuje się na poziomie 550-750 sztuk. Na Lubelszczyźnie jego liczebność ocenia się na ok. 100 -150 osobników (Piotrowska 2005). Głuszec objęty jest ścisłą ochroną prawną w Polsce od 1995 r. i wpisany do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt" z oznaczeniem CR jako gatunek skrajnie zagrożony, figuruje w załączniku II Dyrektywy Ptasiej Rady Europy, a jego ostoje objęte są Europejską Siecią Natura 2000.
Ostoje głuszca w granicach RDLP w Lublinie są ostatnimi z czterech izolowanych stanowisk tego gatunku w Polsce. Zlokalizowane są one w zwartym kompleksie leśnym Puszczy Solskiej - największym obszarze leśnym Lubelszczyzny, w zasięgu nadleśnictw: Józefów, Janów Lubelski, Biłgoraj, Zwierzyniec.
W lutym bieżącego roku Nadleśnictwo Józefów podpisało w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego umowę na realizację projektu „Ochrona głuszca (Tetrao urogallus) w Nadleśnictwie Józefów w lata 2010-2012" w ramach działania pakietu 6.1 – Ochrona i Kształtowanie Środowiska. Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego i Lasów Państwowych.
Działania zaplanowane w ramach projektu będą realizowane na terenie 6 leśnictw. Leśnictwa te położone są centralnej części lasów nadleśnictwa, gdzie występują jeszcze warunki środowiskowe odpowiadające głuszcowi. W ramach programu planuje się odstrzał drapieżników, usuwanie czeremchy, wprowadzanie podszytów, neutralizację szkodliwych nawierzchni dróg leśnych, monitoring populacji głuszca oraz działania promocyjno-edukacyjne.
Projekt jest kontynuacją programów aktywnej ochrony głuszca realizowanych przez Nadleśnictwo Józefów w latach 2003-2006, 2008-2009 przy współfinansowaniu przez fundajcę EkoFundusz.
Celem każdego z programów jest utrzymanie zanikającej populacji głuszca, jego siedlisk i stworzenie warunków do jej odbudowy. Podstawowym działaniem tych programów jest odstrzał drapieżników, ustawianie szlabanów i tablic, wprowadzanie drewnianych ogrodzeń upraw i usuwanie grodzeń z siatki, wprowadzenie podszytów świerkowych w ostojach, usuwanie podszytów czeremchy amerykańskiej.
W przeciągu ostatniej dekady w związku z ochroną głuszca, oprócz wyżej wymienionych prac Nadleśnictwo podejmowało również działania z zakresu edukacji społeczeństwa. Temat ochrony głuszca był poruszany podczas wielu spotkań i zajęć edukacyjnych z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
Mamy nadzieję, że podejmowane przez nas kompleksowe działania przyczynią się do zachowania tego pięknego gatunku.