Wydawca treści
użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Użytkowanie lasu jest to dział gospodarki leśnej zajmujący się planowaniem i racjonalnym pobieraniem użytków:
-drewna w granicach nie przekraczających możliwości produkcyjnych lasu,
-surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochrony runa leśnego.
Użytkowanie lasu należy również rozpatrywać jako dyscyplinę naukową traktującą nie tylko o użytkach leśnych, ale i o ich społecznym wykorzystaniu.
Użytkowanie lasu zajmuje się przede wszystkim sposobami i organizacją pozyskiwania drewna i innych płodów leśnych oraz narzędziami do tego służącymi, ich budową i techniką posługiwania się nimi. Podstawą do opanowania tej dziedziny wiedzy jest nauka o drewnie. Wbrew pozorom pozyskanie drewna służy nie tylko zaspokajaniu potrzeb rynku drzewnego, ale jest to także lub nawet przede wszystkim środek i konsekwencja działań związanych z hodowlą i ochroną lasu.
Surowiec drzewny pozyskiwany jest nie tylko z chwilą osiągnięcia wieku rębności. Drzewa wycinane są również w ramach tzw. cięć pielęgnacyjnych. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie wzrostu lasu zachodzą bardzo dynamiczne procesy związane m. in. z konkurencją drzew o pokarm, wodę i światło. Jedne drzewa zaczynają dominować nad innymi. Słabsze, które nie radzą sobie w tej wzajemnej konkurencji – umierają lub zajmują niższą pozycję biosocjalną. Leśnicy ubiegają proces śmierci drzew pozyskując w trakcie wzrostu drzewostanu te drzewa, które posiadają „symptomy słabości". Dzięki temu ten cenny surowiec nie ulega rozkładowi, ale jest pozyskiwany i wykorzystywany do wielu praktycznych celów.
Leśnicy także wycinają drzewa opanowane przez grzyby lub owady, które mogłyby stać się zalążkiem „epidemii w lesie". W takiej sytuacji surowiec drzewny jest pozyskiwany w ramach tzw. cięć sanitarnych przygodnych. Pozwala to utrzymać las w dobrej kondycji zdrowotnej.
Każdy gatunek ma swój określony czas życia. Leśnicy nazywają go wiekiem rębności. Drzewa pozostawione dłużej niż wiek rębności umierają śmiercią naturalną i ulegają powolnemu rozkładowi. Leśnicy godzą z jednej strony zapotrzebowanie społeczeństwa na drewno, a z drugiej strony zachowują i ochraniają ekosystemy leśne w niepogarszającym się stanie. Dlatego leśnicy prowadząc gospodarkę leśną z jednej strony wycinają drzewa, zaś z drugiej część z nich pozostawiają do naturalnego rozkładu udostępniając tym organizmom, które tego potrzebują stare, martwe, dziuplaste drzewa.
Pozyskanie drewna jako odnawialnego źródła surowca drzewnego określone jest w planie urządzenia lasu nadleśnictwa na lata 2010-2019 i wynosi średnio rocznie 86 tysięcy m3 grubizny.
W ramach użytkowania ubocznego Nadleśnictwo hoduje i pozyskuje na plantacjach choinkowych choinki na potrzeby miejscowej ludności.
Najnowsze aktualności
oferta łowiecka
oferta łowiecka
Nadleśnictwo Józefów zaprasza na polowania dla myśliwych krajowych i zagranicznych.
Występujące gatunki zwierzyny (zwierząt łownych):
łoś, jeleń szlachetny, daniel, sarna, dzik, lis, jenot, borsuk, kuna leśna, kuna domowa, tchórz, zając, bażant, kuropatwa, kaczka krzyżówka, gołąb grzywacz, słonka.
Mapa poglądowa
W trakcie realizacji
Dane kontaktowe
Szczegółowe informacje odnośnie OHZ LP „HAMERNIA” można uzyskać u
Leśniczego ds. łowieckich Sławomira Lefanowicza
Tel. 694-418-965,
e mail: slawomir.lefanowicz@lublin.lasy.gov.pl
Jak zamówić Polowanie
Zasady zamówienia polowania znajdziecie na stronie Biura Turystyki Myśliwskiej „Roztocze” prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów w Lublinie.
Link do strony poniżej : https://www.lublin.lasy.gov.pl/oferta-lowiecka#.X7uQTLfdiUk
Atrakcje turystyczne w regionie:
Wieża widokowa w Suścu na Górze Grabowickiej
Rezerwat nad Tanwią ze ścieżką turystyczną w miejscowości Huta Szumy
Rezerwat Nowiny
Kamieniołom Babia Dolina z basztą widokową
Rynek w Józefowie z fontanną.
Rezerwat ,,Czartowe Pole ze ścieżką turystyczną w miejscowości Hamernia
Aleja ze starych dębów z kapliczką na wodzie w Górecku Kościelnym
Roztoczański Park Narodowy
Kościół na wodze w Zwierzyńcu
Browar w Zwierzyńcu
Stare Miasto w Zamościu
Zobacz także: