Wydawca treści
położenie
Nadleśnictwo Józefów jest jednym z dwudziestu pięciu nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa lubelskiego.
Położenie
Nadleśnictwo Józefów położone jest południowej części województwa lubelskiego. W większości lasy Nadleśnictwa Józefów znajdują się w kompleksie leśnym Puszczy Solskiej i znaczna ich część weszła w skład Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Zasięg terytorialny Nadleśnictwa wynosi 64 173 ha (640 km2).
Nadleśnictwo Józefów gospodaruje na 19 460,158 ha powierzchni gruntów leśnych (stan na dzień 01.01.2010r.).
Powierzchnia nadleśnictwa składa się z dwóch obrębów: Józefów i Susiec, które są podzielone na 14 leśnictw (kontakt do leśnictw). Średnia wielkość leśnictwa wynosi około 1500 ha.
Nadleśnictwo Józefów położone jest na terenie 2 powiatów i 8 gmin (wyświetl):
Pod względem przyrodniczo-geograficznym lasy Nadleśnictwa Józefów położone są w VI Krainie przyrodniczo-leśnej Małopolskiej w dzielnicach:
- 10 Niziny Sandomierskiej - Mezoregion Puszczy Solskiej,
- 11 Wysoczyzn Sandomierskich- Mezoregion Płaskowyżu Tarnogrodzkiego,
- 5 Roztocza – Mezoregion Roztocza Środkowego.
Nadleśnictwo Józefów leży w obrębie Równiny Biłgorajskiej, Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i Roztocza (Roztocza Środkowego).
Równina Biłgorajska to rozległe obniżenie, które stanowi fragment Zapadliska Przedkarpackiego wypełnionego głównie mało odpornymi iłami i piaskami trzeciorzędu, przykrytego osadami czwartorzędu. Równina Biłgorajska ma charakter tarasu nadzalewowego o powierzchni łagodnie zapadającej od krawędzi Roztocza ku dolinie Tanwi. Charakterystycznymi formami są wydmy oraz bagna i torfowiska. Monotonny krajobraz urozmaicają wały wydmowe długości kilku kilometrów i wysokości względnej do 10 m. Urozmaicenie w rzeźbie stanowią również nieliczne doliny rzek spływających z Roztocza. W obrębie Równiny Biłgorajskiej leży kompleks główny lasów Nadleśnictwa.
Południowo-zachodnia część Nadleśnictwa leży w obrębie Płaskowyżu Tarnogrodzkiego zbudowanego z iłów krakowieckich, na których zalegają gliny i piaski czwartorzędu. Płaskowyż żłobią dolinki denudacyjne o bardzo łagodnych zboczach, rzadziej krótkie wąwozy.
Północno-wschodnia część Nadleśnictwa leży w obrębie Roztocza Środkowego, którego powierzchnia jest zbudowana z mioceńskich piaskowców oraz wapieni litotamniowych. Można wyróżnić tutaj strefę zrównań wierzchowinowych i krawędzi wewnętrznej. W obrębie krawędzi rozwinęły się liczne dolinki denudacyjne rozpoczynające się czasami rozcięciami erozyjnymi. Ponad zrównaniem wierzchowinowym wznoszą się ostańce zbudowane z wapieni trzeciorzędowych - wykształcone jako wały o wysokości względnej dochodzącej do 40 m.
Cały obszar Nadleśnictwa Józefów leży w zlewisku Morza Bałtyckiego. Jest to teren dorzecza Wisły (ciek I rzędu). Nadleśnictwo Józefów leży w zlewni Sanu (ciek II rzędu). Podstawę systemu wodnego Nadleśnictwa stanowi rzeka Tanew z dopływami. Tanew wpływa w obszar Nadleśnictwa w gminie Susiec od strony miasta Narol. Meandrując przecina kompleks główny lasów Nadleśnictwa ze wschodu na zachód. Lewostronne dopływy Tanwi to: Wirowa i Lubienia; prawostronne to: Studzianka, Sopot, Szum z Nepryszką i Spisznica. Sieć rzeczną uzupełniają liczne rowy melioracyjne.
Przeczytaj o słynnych szumach na Tanwi i Sopocie a także poznaj piękne legendy o naszych rzekach i regionie!
Najnowsze aktualności
"zanocuj w lesie" w Puszczy Solskiej
"zanocuj w lesie" w Puszczy Solskiej
Z myślą o miłośnikach biwakowania Nadleśnictwo Józefów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”. Dzięki niemu pasjonaci tych nietypowych aktywności terenowych będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa.
Wybrany teren o powierzchni ponad 1,5 tys. ha znajduje się w obrębie leśnictw Króle, Tarnowola, Dębowce. Wyodrębniono 2 obszary:
To fragmenty lasu pozbawione infrastruktury rekreacyjno-turystycznej, oddalone od głównych dróg i miejsc o zwiększonym natężeniu ruchu. W tym ustronnym miejscu znajdującym się w sercu leśnej głuszy będzie można poczuć prawdziwą dzikość przyrody i bliskość natury.
Powyżej dwóch dni i w grupach powyżej 9 osób obowiązuje zgłaszanie pobytu i uzyskanie zgody nadleśnictwa.Korzystanie z wyznaczonych powierzchni leśnych będzie możliwe w dowolnym miejscu znajdującym się w ich granicach, w maksymalnie 9 osób w grupie i nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Pozwoli zachować kontrolę nad ewentualną organizację turystyki zorganizowanej -
w dużych grupach lub długich pobytów. Wystarczy uprzednie powiadomienie nadleśnictwa za pośrednictwem poczty elektronicznej. Biwakujący będą zobligowani do przestrzegania regulaminu, posprzątania miejsca w którym przebywali oraz doprzywrócenia do stanu w jakim go zastali.
OBSZAR A KRÓLE
OBSZAR B TARNOWOLA-DĘBOWCE
Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru – do pobrania w materiałach na końcu artykułu,
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
- Informacja Nadleśnictwa nt. miejsc przeznaczonych na ognisko znajduje się na mapie – w Nadleśnictwie Józefów – przy leśniczówce blisko miejscowości Hamernia,
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://www.lublin.lasy.gov.pl/wycieczka-do-lasu-wazne-informacje z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
- z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków,
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
A – znajduje się na terenie obwodu łowieckiego nr 308, który jest dzierżawiony przez Koło Łowieckiego nr 3 „Jeleń” w Lublinie – łowczy koła tel. 609553352,
B – znajduje się na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny „Puszcza Solska” Nadleśnictwa Józefów – leśniczy ds. łowieckich tel. 694418965.
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (do pobrania
w materiałach na końcu artykułu) oraz przesłanie go na adres jozefow@lublin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Julita Zając – tel. 664168277.