O nadleśnictwie

Z dumą prezentujemy otrzymane dyplomy i podziękowania!

Zasoby leśne

Las w liczbach! Poznaj charakterystykę naszych zasobów leśnych.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Ochrona lasu - co to takiego?

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanego dla nadleśnictwa na 10 lat. Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzone decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa.

Ochrona przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.

Certyfikaty

RDLP w Lublinie posiada najważniejszy certyfikat przyznawany gospodarce leśnej PEFC.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Józefów będące jednym z 25 Nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie zarządza ponad 20 tys. ha gruntów Skarbu Państwa i składa się z dwóch obrębów leśnych:

  1. Obręb Józefów                       05-07-1
  2. Obręb Susiec                         05-07-2

Nadleśnictwo terytorialnie podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Teren nadleśnictwa graniczy z następującymi jednostkami LP: od północy z Nadleśnictwem Zwierzyniec, od wschodu z Nadleśnictwem Tomaszów, od południa z Nadleśnictwami: Narol, Oleszyce (RDLP Krosna), od zachodu z Nadleśnictwem Biłgoraj. Terytorialny zasięg Nadleśnictwa Józefów wynosi 682,25 km2.

 

Tabela 1. Zestawienie powierzchni Nadleśnictwa Józefów.

Obręby

Powierzchnia ze współwłasnościami

Powierzchnia

bez gruntów we współwłasności

[ha]

[m²]

Józefów

10469,0603

10247,29

Susiec

9695,1822

9432,83

Nadleśnictwo Józefów

20164,2425

19680,12

 

W Nadleśnictwie Józefów wyodrębniono 17 typów siedliskowych lasu w tym 5 typów siedlisk wyżynnych na powierzchni 1190,48 ha (6,30%). Dominującym typem siedliskowym w nadleśnictwie jest bór świeży  (Bśw), który zajmuje 8420,36 ha (44,58%) a siedliska lasowe stanowią 14,75 % powierzchni. Na siedliskach borowych gatunkiem panującym jest w większości sosna. Siedliska wilgotne zdominowane są przez drzewostany z panującą brzozą i olchą.