Asset Publisher Asset Publisher

użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Użytkowanie lasu jest to dział gospodarki leśnej zajmujący się planowaniem i racjonalnym pobieraniem użytków:
-drewna w granicach nie przekraczających możliwości produkcyjnych lasu,
-surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochrony runa leśnego.

Użytkowanie lasu należy również rozpatrywać jako dyscyplinę naukową traktującą nie tylko o użytkach leśnych, ale i o ich społecznym wykorzystaniu.

Użytkowanie lasu zajmuje się przede wszystkim sposobami i organizacją pozyskiwania drewna i innych płodów leśnych oraz narzędziami do tego służącymi, ich budową i techniką posługiwania się nimi. Podstawą do opanowania tej dziedziny wiedzy jest nauka o drewnie. Wbrew pozorom pozyskanie drewna służy nie tylko zaspokajaniu potrzeb rynku drzewnego, ale jest to także lub nawet przede wszystkim środek i konsekwencja działań związanych z hodowlą i ochroną lasu.

Surowiec drzewny pozyskiwany jest nie tylko z chwilą osiągnięcia wieku rębności. Drzewa wycinane są również w ramach tzw. cięć pielęgnacyjnych. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie wzrostu lasu zachodzą bardzo dynamiczne procesy związane m. in. z konkurencją drzew o pokarm, wodę i światło. Jedne drzewa zaczynają dominować nad innymi. Słabsze, które nie radzą sobie w tej wzajemnej konkurencji – umierają lub zajmują niższą pozycję biosocjalną. Leśnicy ubiegają proces śmierci drzew pozyskując w trakcie wzrostu drzewostanu te drzewa, które posiadają „symptomy słabości". Dzięki temu ten cenny surowiec nie ulega rozkładowi, ale jest pozyskiwany i wykorzystywany do wielu praktycznych celów. 

Leśnicy także wycinają drzewa opanowane przez grzyby lub owady, które mogłyby stać się zalążkiem „epidemii w lesie". W takiej sytuacji surowiec drzewny jest pozyskiwany w ramach tzw. cięć sanitarnych przygodnych. Pozwala to utrzymać las w dobrej kondycji zdrowotnej.

Każdy gatunek ma swój określony czas życia. Leśnicy nazywają go wiekiem rębności. Drzewa pozostawione dłużej niż wiek rębności umierają śmiercią naturalną i ulegają powolnemu rozkładowi. Leśnicy godzą z jednej strony zapotrzebowanie społeczeństwa na drewno, a z drugiej strony zachowują i ochraniają ekosystemy leśne w niepogarszającym się stanie. Dlatego leśnicy prowadząc gospodarkę leśną z jednej strony wycinają drzewa, zaś z drugiej część z nich pozostawiają do naturalnego rozkładu udostępniając tym organizmom, które tego potrzebują stare, martwe, dziuplaste drzewa.

Pozyskanie drewna jako odnawialnego źródła surowca drzewnego określone jest w planie urządzenia lasu nadleśnictwa na lata 2010-2019 i wynosi średnio rocznie 86 tysięcy m3 grubizny.  

W ramach użytkowania ubocznego Nadleśnictwo hoduje i pozyskuje na plantacjach choinkowych choinki na potrzeby miejscowej ludności.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Tablica upamiętniająca w lasach Puszczy Solskiej pobyt Króla Polski Stefana Batorego

Obelisk ustawiony w Borowcu Głuchach (Borowe Młyny) - 09.05.2014 r.

W dniu 09.05.2014 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt w lasach Puszczy Solskiej Króla Polski Stefana Batorego, który przebywał w dniach 8-9.05.1578 roku (436 lat temu) w lasach pomiędzy rzekami Tanew i Sopot (ówczesnego Starostwa Zamojskiego) na polowaniu, na zaproszenie Kanclerza i Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamojskiego Starosty Zamojskiego oraz przy współuczestnictwie poety Jana Kochanowskiego.

Jest to tablica upamiętniająca trzy osoby zasłużone dla Polski, króla elekcyjnego – skutecznie prowadzącego wojny na wschodzie Rzeczypospolitej; ziemianina – magnata, niezmiernie utalentowanego i wykształconego polityka i stratega wojskowego, który przyczynił się do politycznych, gospodarczych i wojskowych sukcesów króla; oraz najwybitniejszego poety tamtego okresu.

Upamiętnienie jest wspólną inicjatywą leśników i myśliwych, tj.: Nadleśnictwa Józefów zarządzającego lasami pomiędzy rzekami Tanew a Sopotem oraz Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Województwa Lubelskiego, pod patronatem Pana Dyrektora Jana Kraczka.

Osoby uczestniczące w uroczystości:

1.    Pan Marcin Zamojski – Prezydent Zamościa–spadkobierca tradycji Zamojskich,

2.    Pan Dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kraczek,

3.    Proboszcz Parafii w Zamchu - ksiądz Henryk Pokora, 

4.    Przedstawiciele Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej na czele z Panem Andrzejem Albigowskim,

5.    Pan Stanisław Schodziński – Wice Starosta Biłgorajski,

6.    Pan Stanisław Kozyra – Wójt Gminy Łukowa,

7.    Pan Andrzej Placek – Wójt Gminy Obsza,

8.    Przedstawiciele i członkowie Polskiego Związku Łowieckiego:

9.    Pan Bogdan Kozyra – Łowiec Lubelski,

10. Przedstawiciele szkół:

- Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej – z Panem Dyrektorem Wiesławem Stańskim oraz sztandar szkoły,

- Gimnazjum im. Pawła Adamca w Łukowej – uczniowie oraz sztandar szkoły,

- Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju – z Panią Kamilą Zięba (sygnaliści szkolni),               

11. Pani Wiesława Kubów – Dyrektora GOK Łukowej,

12. Nadleśniczowie:  

- Pan Antoni Rzeźnik - Nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów,

-Pan Andrzej Kulas – Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec,

-Pan Leszek Turczyniak – Z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj,

-Pan Jerzy Jamroz – emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik,

13. Pracownicy Nadleśnictwa Józefów oraz RDLP w Lublinie,