Asset Publisher Asset Publisher

Bez kosztów i limitów - grzybobranie w LP

Przedstawiamy garść informacji o grzybach i ich zbiorze.

Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu:  na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe oraz powierzchnie na których okresowo prowadzona jest wycinka drzew (oznakowane tablicami).
 

Przypominamy, że o ile sam zbiór grzybów poza wymienionymi wyżej miejscami jest nieograniczony, o tyle należy zwrócić uwagę czy droga leśna jest udostępniona do ruchu pojazdów poza ALP i ma wyznaczone  miejsca postoju, parkingi, jeżeli na grzybobranie wybieramy się samochodem.

 

 


W większości  przypadków pokora podczas grzybobrania wobec naszych umiejętności oraz doświadczenia w rozpoznawaniu grzybów chroni przed późniejszymi zatruciami pokarmowymi, jednak przypominamy:

 

Bez względu na gatunek grzyba, który podejrzewamy, że spowodował zatrucie, należy niezwłocznie wezwać lekarza, a w przypadku prawdopodobieństwa zatrucia muchomorem sromotnikowym - dostarczyć chorego do szpitala. W celu przyspieszenia diagnozy dobrze zabrać ze sobą próbki spożytych potraw, ew. wymiocin i in.

Jeżeli objawy zatrucia wystąpią wkrótce po zjedzeniu potrawy (do kilku godzin) trzeba natychmiast sprowokować u chorego wymioty i podać środki przeczyszczające.