Webcontent-Anzeige
obiekty edukacyjne
Wybierz najlepsze miejsce do zajęć edukacyjnych lub wycieczki do lasu!
Na terenie siedziby Nadleśnictwa utworzono punkt edukacji przyrodniczo-leśnej Leśna Klasa, wyposażony w drewniane stoły i ławy, tablice informacyjne, miejsce ogniskowe oraz specjalnie zaprojektowane zadrzewienia. W tej samej lokalizacji można skorzystać z naszej izby edukacyjnej, w tym sal: dydaktycznej i muzealnej.
izba muzealna (przyrodnicza) - znajduje się w budynku Straży Leśnej, została wyposażona w 35 tablic o tematyce przyrodniczej oraz leśne eksponaty w postaci przekrojów drzewa, eksponatów archiwalnych z pracy leśnika, różnego rodzaju skamieniałości.
Zajęcia odbywają się zarówno na świeżym powietrzu jak i w obiekcie zamkniętym. Obok Budynku Straży Leśnej ma swój początek pierwsza z czterech naszych ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych, o długości 260 m, na której oprócz różnych gatunków drzew i krzewów można zobaczyć zabytkowy pręgierz oraz lamus z XVIII w.
Sprawdź naszą lokalizację:
Na naszym terenie utworzyliśmy jeszcze trzy ścieżki edukacyjne:
Dokładna charakterystyka tras, ich przebieg, opis przystanków i pozostałe informacje są dostępne w folderach do pobrania na końcu artykułu.
Dużym zainteresowaniem, szczególnie w okresie wiosennym, cieszy się nasza szkółka leśna Rebizanty, położona w okolicach Suśca. Zwiedzający mogą się zapoznać z zasadami produkcji materiału sadzeniowego na potrzeby odnowienia lasu oraz rozpoznawaniem sadzonek różnych gatunków drzew leśnych. Na szkółce produkuje się ok. 3 mln sadzonek rocznie!
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną!
Asset Publisher
CERTYFIKATY
CERTYFIKATY
RDLP w Lublinie posiada najważniejszy certyfikat przyznawany gospodarce leśnej PEFC.
Zasady gospodarki leśnej prowadzonej na terenie RDLP w Lublinie są zgodne z zasadami i kryteriami PEFC
Certyfikacja gospodarki leśnej to procedura, w wyniku której niezależna organizacja potwierdza prowadzenie tej gospodarki zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.
Gospodarka leśna prowadzona przez nadleśnictwa RDLP w Lublinie poddawana jest certyfikacji od 2002r. Obecnie RDLP w Lublinie posiada przyznany certyfikat PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification).
Dokument ten potwierdza, że gospodarka leśna w lasach Lubelszczyzny prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami z jednoczesnym przestrzeganiem zasad: zrównoważonego rozwoju, zachowania trwałości lasów i ochrony przyrody.
PEFC jest organizacją pozarządową, której cel to wspieranie zasad zrównoważonej gospodarki leśnej. Pełni ona funkcję międzynarodowej organizacji, która ocenia i uznaje krajowe systemy certyfikacji leśnej. Te krajowe systemy opierają się na międzyrządowych zasadach promowania zrównoważonej gospodarki leśnej. By móc sprzedawać produkty oznaczone jako certyfikowane przez PEFC, zarządzający lasami muszą uzyskać certyfikat gospodarki leśnej, zaś przedsiębiorstwa biorące udział w procesie przetwarzania i handlu drewnem muszą uzyskać certyfikat kontroli pochodzenia produktu CoC. System certyfikacji PEFC funkcjonuje od 1999 r. i jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym systemem certyfikacyjnym lasów w Europie. Europejskie kraje o największej powierzchni lasów certyfikowanych w systemie PEFC to: Finlandia (21,1 mln. ha), Szwecja (9,4 mln. ha), Norwegia (9,1 mln. ha), Niemcy (7,4 mln. ha ) i Polska (7,3 mln. ha).
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie posiada certyfikat PEFC od 2012 roku. Aktualnie posiadany certyfikat jest ważny do 9 stycznia 2028 roku. W celu zachowania ważności certyfikatu w losowo wybranych nadleśnictwach corocznie przeprowadzane są audyty nadzoru (sprawdzające).