Asset Publisher
Lasy regionu
Zasięg terytorialny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie wynosi 2696 tys. ha (26,96 tys. km²). Nadleśnictwa RDLP w Lublinie zarządzają gruntami o powierzchni 425,6 tys. ha, z czego grunty leśne stanowią 408,2 tys. ha. W zasięgu działania RDLP znajduje się także ok. 239 tys. ha lasów prywatnych. Starostowie powierzyli nadleśnictwom nadzór nad lasami prywatnymi o powierzchni 11,7 tys. ha.
Lesistość regionu wynosi 24,9% i jest jedną z niższych w kraju. Lasy charakteryzują się znacznym zróżnicowaniem zarówno pod względem rozmieszczenia, jak i wielkości kompleksów. Największe kompleksy leśne to: Puszcza Solska, pozostałości dawnej Puszczy Sandomierskiej, lasy Roztocza, Lasy Strzeleckie, Sobiborsko-Włodawskie, Parczewskie i Kozłowieckie. Najniższą lesistością charakteryzuje się środkowa część obszaru RDLP w Lublinie - Wyżyna Lubelska i Wyżyna Wołyńska. Jest to związane z wysoką żyznością gleb tych obszarów, a w związku z tym z preferowaniem ich rolniczego użytkowania.
Zróżnicowanie warunków klimatycznych i glebowych skutkuje dużą różnorodnością występujących typów siedliskowych lasu. Zróżnicowanie to występuje zarówno pod względem żyzności siedlisk jak i ich wilgotności. Siedliska borowe i lasowe występują w równowadze i zajmują po około 48% powierzchni, zaś pozostałe 4% powierzchni zajmują siedliska olsów i łęgów. Największą powierzchnię zajmują siedliska świeże (74%), zaś siedliska wilgotne i bagienne zajmują ok. 26% powierzchni lasów.
Dominują siedliska nizinne. Zajmują one 93% powierzchni, pozostałe 7% to siedliska wyżynne.
Ze zróżnicowaniem siedlisk wiąże się różnorodność składu gatunkowego drzewostanów. Dominują lasy iglaste tj. lasy, w których udział gatunków iglastych wynosi co najmniej 80%. Zajmują one ok. 49% powierzchni. Lasy z udziałem drzew liściastych wynoszącym co najmniej 80% (lasy liściaste) zajmują 13% powierzchni. Pozostałe 38% powierzchni to lasy mieszane.
Gatunkiem dominującym w drzewostanach RDLP Lublin jest sosna. Jej udział powierzchniowy (wg. gatunków rzeczywistych) wynosi ok. 61%. Sosna pospolita jest gatunkiem mało wymagającym w stosunku do siedliska. Optymalne warunki dla jej rozwoju to stosunkowo ubogie gleby piaszczyste. Z tego powodu w Puszczy Solskiej udział sosny w drzewostanach wynosi ok. 90%.
Na uwagę zasługuje lokalny ekotyp sosny pospolitej, tzw. „sosna matczańska", występująca na terenie Nadleśnictwa Strzelce. Jej drewno posiada wyjątkowo wysokie właściwości techniczne, a charakterystyczną cechą pnia jest dachówkowata korowina.
Interesujący jest także ekotyp sosny występujący w Puszczy Solskiej. Wytworzyła ona tutaj tzw. ekotyp sosny puszczańskiej, który dobrze znosi ocienienie i dobrze odnawia się w sposób naturalny.
Choć w lasach regionu króluje sosna, warto zauważyć, że RDLP położona jest w granicach naturalnego zasięgu występowania wszystkich gatunków lasotwórczych drzew leśnych.
Drzewem zajmującym drugie miejsce pod względem powierzchni występowania jest dąb (14%). Na terenie RDLP występują dwa gatunki dębów: dąb bezszypułkowy i znacznie częściej występujący dąb szypułkowy. W odróżnieniu od sosny, dąb ma znacznie większe wymagania siedliskowe. W naszym regionie szczególnie dogodne warunki dla dębu występują na krańcach południowo-wschodnich. W Nadleśnictwie Mircze jest on gatunkiem panującym. Piękne dąbrowy rosną również w Nadleśnictwach Strzelce i Chełm. Na uwagę zasługuję także 120 – 150-letni drzewostan dębu bezszypułkowego występujący w Lasach Kozłowieckich (Nadleśnictwo Lubartów) i objęty ochroną jako rezerwat przyrody „Kozie Góry".
Na terenach nizinnych przeważają drzewostany dębowo-sosnowe z domieszką brzozy, której udział powierzchniowy w lasach regionu wynosi 8%.
Na Roztoczu, gdzie dominują siedliska wyżynne, w skład gatunków lasotwórczych wchodzą: jodła i buk, tworząc bory jodłowe oraz urokliwe, zwłaszcza jesienią, buczyny. Drzewa tych gatunków często osiągają imponujące rozmiary. Wędrując po Roztoczu można spotkać kilkusetletnie jodły o wysokości do 50m i buki o wysokości do 40m i obwodzie dochodzącym do 5m. Jodła, jako gatunek domieszkowy występuje również w Lasach Janowskich i Puszczy Sandomierskiej. Udział powierzchniowy buka w lasach RDLP wynosi 3%, zaś jodły 2%.
W olsach - siedliskach żyznych i mocno uwilgotnionych, dominuje olsza czarna. Jej udział powierzchniowy w lasach regionu wynosi 6%. Z kolei gatunkiem charakterystycznym dla grądów jest grab, który w tych lasach często tworzy II piętro drzewostanu. Udział powierzchniowy graba wynosi 2%.
W lasach Lubelszczyzny występują również: świerk, wiąz, jesion, jawor, osika i modrzew, ale udział tych gatunków nie przekracza jednego procenta.
Dominują lasy w wieku od 40 lat do 100 lat. Zajmują one łącznie 63% powierzchni. Lasy, których wiek przekracza 100 lat rosną na 15% powierzchni. Średni wiek lasów Lubelszczyzny wynosi 65 lat i w ostatni okresie stale się podnosi.
Asset Publisher
Sprzedaż bezpośrednia dziczyzny w Nadleśnictwie Józefów
Sprzedaż bezpośrednia dziczyzny w Nadleśnictwie Józefów
Nadleśnictwo Józefów informuje, że na terenie Nadleśnictwa Józefów funkcjonuje punkt sprzedaży bezpośredniej dziczyzny. Osoby chętne do zakupu dziczyzny pochodzącej z zarządzanego przez Nadleśnictwo Józefów OHZ LP „Hamernia” proszone są o zapoznanie z poniższą ofertą.
Wychodząc na przeciw klientom, którzy chcą skorzystać z najzdrowszego obecnie mięsa na rynku, Nadleśnictwo Józefów rozpoczyna sprzedaż bezpośrednią tusz zwierzyny łownej, nieoskórowanej i bez podrobów.
DLACZEGO WARTO JEŚĆ DZICZYZNĘ?
Średnia wartość energetyczna dziczyzny kształtuje się na poziomie 115 kcal. Dla porównania 100g mięsa zwierząt hodowlanych dostarcza przeciętnie 130-570 kcal. Mięso zwierząt dziko żyjących charakteryzuje się wysoką zawartością białka (ok. 17-24%), a niską zawartością tłuszczu (0,3-8%) i cholesterolu. Mięśnie zwierząt łownych są bardziej ukrwione i mniej otłuszczone, co spowodowane jest odmiennymi warunkami bytowania. Stosunek kwasów nienasyconych do nasyconych występuje w korzystniejszych proporcjach niż w mięsie zwierząt rzeźnych, co odgrywa istotną rolę w profilaktyce i leczeniu hiperlipidemii (podwyższone stężenie tłuszczu we krwi).
Zwierzyna łowna zawiera również czterokrotnie więcej witamin i składników mineralnych niż mięso zwierząt rzeźnych. W większych proporcjach występują takie witaminy jak B1 i B2 oraz takie pierwiastki jak sód, potas, wapń, magnez czy fosfor. Ciemnoczerwony kolor mięsa dziczyzny wskazuje również na bogate źródło dobrze przyswajalnego żelaza.
Proszę pamiętać, że jest to towar sprzedawany sezonowo, więc jego dostępność uzależniona jest od pory roku. Sprzedawane tusze zwierzyny pozyskiwane są na bieżąco w celu realizacji złożonych zamówień.
Dostępność dziczyzny w ciągu roku:
Dzik - cały rok.
Punkt sprzedaży bezpośredniej dziczyzny nadzorowany jest przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Biłgoraju oraz posiada weterynaryjny numer identyfikacyjny: 051286133.
Sprzedaż bezpośrednia prowadzona jest w punkcie zlokalizowanym pod poniższym adresem (odbiór tusz):
Nadleśnictwo Józefów
ul. Leśna 46
23-460 Józefów
Szczegółowe informacji można uzyskać po numerami telefonu bądź adresem mailem:
- Telefon kontaktowy do osoby zajmującej się sprzedażą bezpośrednią: 694 418 965 – Pan Sławomir Lefanowicz (w dni robocze w godzinach 07:00 – 15:00)
- Telefon do biura Nadleśnictwa Józefów: (84) 687-80-05 (w dni robocze w godzinach 07:00 – 15:00)
- E-mail : jozefow@lublin.lasy.gov.pl
Z dniem 15.11.2024 r. został wprowadzony do stosowania w Punkcie Sprzedaży Bezpośredniej Dziczyzny w Nadleśnictwa Józefów poniższy cennik tusz zwierzyny łownej:
Cena w PLN za 1 kg |
Jeleń* |
Sarna* |
Dzik* |
netto |
15,00 |
22,00 |
12,00 |
* cennik może ulegać zmianie, ze względu na rynkowe wahania cen dziczyzny oraz jej dostępność.
W przypadku chęci zakupu tuszy prosimy o składanie zamówień na załączonym do niniejszej oferty formularzu tj. „Zgłoszenie zamówienia tuszy dziczyzny”.
Realizacja zamówień odbywać się będzie według kolejności nadsyłanych zamówień i możliwości pozyskania zwierzyny w danym okresie czasu.
W związku z powyższym w przypadku dużej ilości zamówień, nie wszystkie nadsyłane zgłoszenia zakupu mogą zostać zrealizowane.
W załączniku do pobrania znajduję się druk wymagany do złożenia zamówienia.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych i ciekawych smaku dziczyzny do skorzystania z naszej oferty!