Asset Publisher
historia
Nadleśnictwo Józefów zostało utworzone 1 stycznia 1973 roku w wyniku reorganizacji w lasach państwowych (Dz. Urz. ML i PD z dnia 28. 02. 1973 r.). W skład Nadleśnictwa weszły Nadleśnictwo Susiec, Nadleśnictwo Józefów oraz część Nadleśnictwa Tarnogród.
Rys historyczny
Historia lasów Nadleśnictwa Józefów wiąże się nierozerwalnie z historią dóbr i lasów Ordynacji Zamojskiej, powołanej aktem fundacyjnym Jana Zamojskiego w roku 1589, w której skład weszły grunty rolne, leśne i miasta o łącznej powierzchni około 300 000 hektarów. Obecna siedziba Nadleśnictwa - miasto Józefów – założone zostało w roku 1725 przez Tomasza Józefa Zamojskiego (piątego ordynata) i jemu zawdzięcza prawa miejskie. Lasy w obecnych granicach obrębów Józefów i Susiec należały do Ordynacji Zamojskiej od 1589 do 1944 roku.
Zachęcamy do lektury publikacji "Historia Nadleśnictwa Józefów", opisującej dzieje leśnictwa w granicach obecnego zasięgu nadleśnictwa, z uwzględnieniem tła historycznego.
Na mocy dekretu PKWN z dnia 12 grudnia 1944 roku, lasy Ordynacji Zamojskiej zostały upaństwowione. W tym samym roku utworzono Państwowe Nadleśnictwo Susiec o łącznej powierzchni 6118,89 ha. Do Nadleśnictwa włączono lasy dawnej Ordynacji Zamojskiej o powierzchni 5667,14 ha oraz – również upaństwowione – lasy Banku Handlowego w Łodzi (kompleks „Niemoczka - Paary") o powierzchni 451,75 ha. Na mocy tego samego dekretu powstało Nadleśnictwo Józefów, w skład którego weszły lasy dawnej Ordynacji o powierzchni 6840,49 ha, oraz lasy byłego majątku ziemskiego Tarnowola o powierzchni 233,73 ha. Łączna powierzchnia Nadleśnictwa Józefów wynosiła 7074,22 ha. Nadleśnictwo Józefów i Susiec istniały jako samodzielne jednostki organizacyjne do dnia 31 grudnia 1972 roku (Nadleśnictwo Tarnogród jako część obrębu Józefów).
Zachęcamy do lektury publikacji "Historia Nadleśnictwa Józefów", opisującej dzieje leśnictwa w granicach obecnego zasięgu nadleśnictwa, z uwzględnieniem tła historycznego.
Legendy i podania związane z miejscami i wydarzeniami z terenu Nadleśnictwa Józefów
O nadobnej Tanewie i rycerzu Gołdapie
Roztoczańska legenda
Powstanie progów skalnych
O szypotach
O Suścu
O rybaku
Asset Publisher
oferta łowiecka
oferta łowiecka
Nadleśnictwo Józefów zaprasza na polowania dla myśliwych krajowych i zagranicznych.
Występujące gatunki zwierzyny (zwierząt łownych):
łoś, jeleń szlachetny, daniel, sarna, dzik, lis, jenot, borsuk, kuna leśna, kuna domowa, tchórz, zając, bażant, kuropatwa, kaczka krzyżówka, gołąb grzywacz, słonka.
Mapa poglądowa
W trakcie realizacji
Dane kontaktowe
Szczegółowe informacje odnośnie OHZ LP „HAMERNIA” można uzyskać u
Leśniczego ds. łowieckich Sławomira Lefanowicza
Tel. 694-418-965,
e mail: slawomir.lefanowicz@lublin.lasy.gov.pl
Jak zamówić Polowanie
Zasady zamówienia polowania znajdziecie na stronie Biura Turystyki Myśliwskiej „Roztocze” prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów w Lublinie.
Link do strony poniżej : https://www.lublin.lasy.gov.pl/oferta-lowiecka#.X7uQTLfdiUk
Atrakcje turystyczne w regionie:
Wieża widokowa w Suścu na Górze Grabowickiej
Rezerwat nad Tanwią ze ścieżką turystyczną w miejscowości Huta Szumy
Rezerwat Nowiny
Kamieniołom Babia Dolina z basztą widokową
Rynek w Józefowie z fontanną.
Rezerwat ,,Czartowe Pole ze ścieżką turystyczną w miejscowości Hamernia
Aleja ze starych dębów z kapliczką na wodzie w Górecku Kościelnym
Roztoczański Park Narodowy
Kościół na wodze w Zwierzyńcu
Browar w Zwierzyńcu
Stare Miasto w Zamościu
Zobacz także: